piątek, 27 sierpnia 2010

STILL in FRANCE, NORMADIE - BAYEUX

Katedra Notre Dame w Bayeux – wielka i gotycka. Podziwiam, wzdycham, podziwiam, wzdycham itd. Pierwsza świątynia w tym miejscu została konsekrowana w 1077, w obecności Wilhelma Zdobywcy, a obecna katedra powstała między XIII a XV stuleciem.

Tkanina z Bayeux – zwana średniowiecznym komiksem. Dwa razy nie trzeba było moim dzieciom powtarzać – hasło KOMIKS – i ruszają, choć zmęczone „zazwiedzane” nieco. Tkaninę wykonali prawdopodobnie angielscy tkacze około roku 1077 (wow!), na zlecenie miejscowego biskupa i pierwotnie była wywieszona w prezbiterium katedry. Rozmiary – niesamowite – 70 metrów długości i 50 cm szerokości. Kolorowa, haftowana, w kilkudziesięciu scenach przedstawia historię podboju Anglii przez Wilhelma Zdobywcę. Na wąskich pasach u góry i u dołu, przedstawiono scenki z polowań, zwierzęta, rośliny. Z niekłamanym zainteresowaniem przyglądaliśmy się strojom, narzędziom, uzbrojeniu rycerzy z tamtej epoki. A audioguide uzupełnił naszą wiedzę – musiałam jedynie zabawić się w tłumacza dla Kasiulki, która z angielskim nie radzi sobie jeszcze na tyle, by zrozumieć gadającą słuchawkę.

W brzuszkach nieźle nam burczało, ale niestety – po 14.00 we Francji trudno pożywić się czymś przypominającym posiłek na ciepło.Wyrywając sobie bagietkę sztuk jeden z rąk, zapchaliśmy trochę żołądek. A potem Agniś wpadł do cukierni – i była mini tarta, czekoladowa, na obiad dla niej. A ja, u ulicznego sprzedawcy kupiłam naleśnika na gorąco (bez cukru), Kasik toż samo (ale z cukrem). Smakowały wybornie! Tak wybornie, że nie pamiętam co spożywał owego dnia ojciec rodziny ;-). I znów biegiem do samochodu, bo plan dnia zrealizować trzeba (jak mus, to mus). Czekały nas Plaże Desantu w Normandii… .

4 komentarze:

 1. Ach te wakacje, to lato piekne :) Szkoda, ze juz się kończy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Koniec wakacji... dobrze, ze wystarczy popatrzeć na zdjęcia i sobie przypomnieć:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Hej hej :) Zaprosiłam Cię do zabawy blogowej 10 rzeczy, które lubię robić ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. love
  love the stained glass windows.
  ; )

  OdpowiedzUsuń